D 8 Tuindersschoorsteen en Perdiksepad
De circa 13 meter hoge pijp werd omstreeks 1960 gebouwd bij de tuin van de familie Buitelaar. Voor de bouw zijn twee soorten radiaalstenen gebruikt. Hieruit kan worden opgemaakt dat de schoorsteen uit bouwmateriaal van eerder gesloopte schoorstenen werd opgetrokken.
In 2000 heeft de gemeente De Lier de tuin gekocht voor uitbreiding van de begraafplaats.
In 2002 is besloten de schoorsteen te behouden als cultuurhistorisch object maar de gemeente stelde geen geld beschikbaar om hem te restaureren.
Stichting De Timmerwerf is toen een actie gestart om de benodigde financiën bij elkaar te krijgen. En dat is gelukt waardoor in 2005 de schoorsteen gerestaureerd kon worden.
Restauratie
In het voorjaar van 2005 bleek dat de schoorsteen in slechte staat was. Dat constateerde Harm Meijer van Schoorsteen-en Ovenbouw uit Ten Boer. De offerte kwam uit op € 30.000. Samen met een medewerker kwam Harm Meijer naar De Lier om het werk uit te voeren. Er werd een steiger geplaatst en toen kon de restauratie beginnen.
De zwavelaantasting, ontstaan door de gassen van de voormalige olie-gestookte ketel, werd verwijderd. Het metselwerk werd uitgeslepen en opnieuw gevoegd, nieuwe klimijzers ingemetseld en een koperen bliksemafleiding aangesloten.
Opening
De officiële opening werd verricht door wethouder H.A. v.d. Meer op 1 juli 2005. Het was de bedoeling dat de schoorsteen ingepakt zou worden met een oranje zeil. Helaas waaide er die dag een stevige wind en lukte het niet om het zeil als een soort zak over de schoorsteen te krijgen. Toen is het zeil maar gewoon voor de schoorsteen gehangen en bestond de opening uit het ophijsen van dat zeil.
Prijs
De Stichting Fabrieksschoorstenen ( STIF ) kent tweejaarlijks een prijs toe aan succesvolle initiatieven, die tot restauratie en behoud van schoorstenen geleid hebben. Deze prijs heet Het Klimijzer en in 2005 kreeg De Timmerwerf hem voor de wijze waarop zij de restauratie en financiering geregeld hadden.
Op 7 juli 2005 is deze prijs uitgereikt aan de heer C. V.d. Mark, die toen voorzitter van De Timmerwerf was. De prijs bestond uit een schildje en een kunstwerkje
Te bezichtigen op eigen gelegenheid
