P28 Voormalig Hotel Verburgh

Op de Voorstraat/ hoek Julianastraat stond Hotel Café Restaurant Verburgh. Het werd gebouwd voor Frans van Bergen Henegouwen en geopend op 10 augustus 1934. Een echte blikvanger, aan een druk kruispunt. Het hotel had een terras, plantsoen en speeltuin. De grote benedenzaal had een buffet, toneel en garderobe. Men vierde hier bruiloften, er waren kaartavonden en vergaderingen. Er werden danslessen en cursussen gegeven. Ook werden toneelstukken opgevoerd en films vertoond. In het plantsoen voor het hotel werd in mei 1950 het standbeeld van pastoor Verburgh geplaatst. Dat werd later verplaatst naar de Jan Barendselaan. Na de oorlog kwamen er nieuwe uitbaters, Oosterveer en daarna Van Hoorn; hij opende een motel achter het hotel. In de jaren zestig leidde mevrouw Van den Hurk-van der Avoort het hotel. Van 1986 tot 2017 was het een Chinees restaurant.
Architect was Dirk Oosthoek Pzn. uit Den Haag

Stationskoffiehuis
De voorgeschiedenis begint bij het voormalige Stationskoffiehuis aan de Nieuweweg in de toen scherpe bocht in de weg vlak bij het huidige kruispunt Voorstraat/Monsterseweg/Nieuweweg. Het koffiehuis stond een paar honderd meter van W.S.M.-station Poeldijk af.

Stationskoffiehuis Poeldijk
In april 1901 startte er driemaal per week veiling. Volgens krantenberichten beheerden na Van Rest, die in 1905 uit Poeldijk vertrok, andere eigenaren het café: L. van der Wurf en F. Klaverkamp. Rond 1916 nam F.A. van Bergenhenegouwen het café over. Hij was zeer actief in verenigingen, was in 1919 bij de oprichting van een “Westlandse vereniging van groenten- en fruitexporteurs” en vertegenwoordigde Poeldijk als bestuurslid.


In oktober 1929
kocht de gemeente Monster de tuin van 3 ha van L. van der Klugt. Die tuin lag naast het stationskoffiehuis. Begin 1930 waren er plannen voor de reconstructie van een deel van de Nieuweweg vanaf de kruising tot de Kastanjelaan/dr Weitjenslaan.

 

Een nieuw hotel.
Van Bergenhenegouwen vatte het plan op om een nieuw hotel te laten bouwen. “Naar wij vernemen, zal door den heer Van Bergen Henegouwen op een terrein aan de Voorstraat een groot hotelbedrijf worden gesticht. Dit hotel zal naast verschillende logeerkamers o.m. een ruime restauratiezaal bevatten. Een flinke speeltuin komt achter het gebouw, terwijl aan de overzijde een tuin van 20 bij 30 m wordt aangelegd.” (25 april 1930)

Het interieur van Hotel-Restaurant Verburgh tijdens diners.

 

 

 

 

 

Poeldijk krijgt een bioscoop
In het hotel ging men ook films vertonen. Vergaderingen werden er gehouden  zoals de woningbouwvereniging Eensgezindheid, bloembollenkwekers, of een vergadering van gedupeerde tuinders wier sla niet verkocht werd. Het huisorkest Verburch geleid door Jan Nat verzorgde de muzikale omlijsting.

 


In februari 1939
volgde een zware klap voor de familie Van Bergen Henegouwen: mevrouw Marie van Bergen Henegouwen-Smit overleed plotseling. Zij was de kasteleinse (zwaaibaas) van het hotel-café-restaurant was. Heel Poeldijk leefde met de familie mee.
1939: oorlog in Europa. De economische crisis was nog niet voorbij. In de tuinbouw ging het slecht, ook omdat veel gewassen in de winter bevroren. De Poeldijkse bloembollenkwekers vergaderden nog, maar de vereniging hief zich op. Dat had zijn weerslag op de Poeldijkse horeca.
Andere bijzonderheden uit 1950: Willem Scheer (van de Kistenfabriek) gaf in hotel Verburgh een receptie voor het 25-jarig jubileum van de fabriek en zijn gouden huwelijksfeest eind januari dat jaar. In 1951: een voorlichtingsavond over ‘Steun het Wettig Gezag’. Jaarvergadering van de Veiling. Feestelijke opening van de Jan Barendselaan. Opheffing van de Oranjevereniging. Start van een cursus snijbloemen en potplanten kweken.

In 1952: 15 februari was er na het defilé een koffietafel van de Westlandse Nationale Reserve.
In mei 1952 nam Jan Barendse afscheid als voorzitter van het veilingwezen in het Westland.
Op 9 april 1953 werd hotel Verburgh opnieuw geopend door de nieuwe eigenaar: C. G. Oosterveer, uit Voorburg. Er kwamen weer huwelijksfeesten, recepties voor jubilea, verenigingsvergaderingen en verkoopdemonstraties

In 1958 wisselde het hotel weer van eigenaar: de heer Van Hoorn nam het over

Het hotel-restaurant werd kort daarop gepacht door mevrouw D. van den Hurk-van der Avoort. Zij kwam van het Oranjehotel in Breda. Kok was Piet van der Ende.

Chinees restaurant
In 1986 kwam het hotel in Chinese handen. De familie Teh wilde het hotel ombouwen tot Chinees restaurant. De letters “Hotel Verburgh” op de gevel werden verwijderd en vervangen door vier grote Chinese karakters. Hotel Verburgh was Chinees-Indisch restaurant De Chinese Muur geworden.
Het restaurant sloot haar deuren in 2017.

Locatie van het hotel.                                                                               @Mi- Tê Goeijenbier. Drie ontwerpen van Dirk Oosthoek: veiling, hotel Verburgh en postkantoor.

Het gebouw stond enkele jaren leeg voor het werd gekocht door Edwin Grootscholten uit Wateringen. Het oude gebouw is afgebroken, het nieuwe ‘Hoek Verburgh’ is gerealiseerd.. De architect heeft zich laten inspireren door het karakteristieke Hotel Verburgh van Dirk Oosthoek.

Auteur: Ton van Lier van het Historisch Archief Westland
Geredigeerd door Jan Goeijenbier met een bijdrage van Mi- Tê Goeijenbier

P28 Voormalig Hotel Verburch Uitgebreide Beschrijving

 

Lees meer
Lees minder

Bekijk P28 Voormalig Hotel Verburgh

Plattegrond

Details

Bouwjaar
1934
Type monument
Type object
Horeca
Adres
Voorstraat 2, Poeldijk